Arsin’de güzel şeyler olacak!

Arsin’de  güzel şeyler olacak!


Arsin’de siyasetten ticarete,turizmden ulaşıma kadar birçok alanda söz sahibi olmuş isimlerden olan Kâmuran Akçay’dan samimi açıklamalar...

KÂMURAN AKÇAY

1985 yılına kadar nakliyecilik işiyle uğraştım. Daha sonra Trabzon-Rize Minibüs Kooperatifini kurduk. 1998 yılında Trabzon’dan Rize’ye çalışan kooperatifi her ilçeye taşımacılık yapabilmesi için ayırdık.Bir dönem Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında meclis üyeliği yaptım. Trabzon Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifinin kurucusuyum.Uzun yıllar yöneticilik yaptım. Trabzon Şoförler Odasında uzun yıllar yöneticilik yaptım. Şu anda inşaat,turizm ve petrol sektörlerinde işletmeciyim. YENİLİĞE KARŞI DURULUR MU? Şoförler Odasındaki yöneticiliğinizden ötürü bu konudaki sorumuzla başlayalım. Trabzon’un gündemine yeni dolmuş sistemi var. Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Biz 2004 yılında Trabzon şehir merkezinde yaklaşık bin 500 otomobille dolmuşçuluk yapılıyordu.Biz onun birleşmesinde fikir babalarındanız.Bin 500 arabayı 750 arabaya düşürdük. Trafikte müthiş bir rahatlama oldu. Güzel bir ortaklık kültürü oluştu. Fakat 2005 yılından sonra yönetimde olmadık. Bu tarihten sonra yönetimi alan arkadaşlar, bizim iptal ettiğimiz 750 plakaya öğrenci taşıması için ortaya çıkarılan S plaka hakkı vermektense yeni kişilere verildi. Anlaşmada bu vardı. O tarihten bu yana Trabzon’da taşımacılık anlamında hiçbir değişim olmadı. Uzunsokak, Meydan trafiğe kapatıldı ancak ulaşım hatlarında hiç değişikliğe gidilmedi. Sayın Ömer Hakan Usta’nın Şoförler Odasındaki başkanlığını nasıl değerlendiriyorsunuz? Gayretlerini takdirle karşılıyorum. Tabiri caizse arı kovanına çomak soktu. Çünkü iyi yürümeyen sisteme neşter vurmaya çalıştı.Yeni Başkanımız Murat Zorluoğlu Bey de bu konuda hemfikir olarak çalışıyor. Bu değişimi destekliyorum ve bu değişimin tüm ilçelere yayılmasını bekliyorum.Şu anda 10 kişilik dolmuşlarla taşımacılık yapılıyor. 3 dolmuş 30 kişi yolcu taşıyor. Önerilen 17+3 koltuklu, 3 aracın birleşerek 2 araç olması önerisi çok doğru. 3 araç 30 kişi taşırken 2 araç 40 kişi taşıyacak. 10 kişilik avantaj sağlanacak.3 vergi yerine 2 vergi ödenecek. 3 motor yerine 2 motor çalışacak. 12 lastik yerine 8 lastik dönecek. Gider düşecek. Gelir artacak. Birleşmeden kaçanlara, korkanlara bir önceki birleşmeye bakmaların öneririm. Yeniliğe karşı durulur mu? Buna direnilmemeli. Ordu’ya, Rize’ye gidiyorsunuz yeni araçlarla seyahat ediyorsunuz.Trabzon’da eski model araçlara binmek zorunda kalıyorsunuz.

HiÇ KiMSE UMUTSUZLUK AŞILAMASIN

 Var olduğunuz sektörlerden de yola çıkarak ekonomik durumu sormak isteriz. Tabloyu nasıl görüyorsunuz? Geleceğe dair umudumuz var.Bu durağanlığın harekete geçirmeye hepimizin gayret etmesi gerekmektedir. Kimsenin umutsuzluk aşılamaması gerekmektedir.Bizim kitabımız umutsuzluk yok. Daha çok çalışmamız gerekmektedir. Pazarlamaya önem vermemiz gerekmektedir. İstihdama ne kadar daha katkı sağlayabiliriz bunu düşüneceğiz.İşsizlik Türkiye’nin bir sorunu...Bu sorunu giderebilmek için ben üstüme düşeni yapıyorum. Bir işçi daha fazla çalıştırmaya çalışıyorum. Bütün iş adamlarının katkı sağlaması gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Herkes bir işçi alsa işsizlik sorunu azalır.” mantığına özde bir şekilde katılıyor ve destekliyorum.

ÇOK iYi HiZMETLER YAPACAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yeni bir başkanla devam ediyor. Nasıl görüyorsunuz? Sayın Murat Zorluoğlu’nunTrabzon’a çok iyi hizmetler yapacağına yürekten inanıyorum.İşaretleri de o yöndedir.Yeni bir ekip kuruyor.Yaptığı işlerde de siyasî beklentiyle değil, Trabzon’un çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Trabzon kendisinden çok şey bekliyor.Devlet tecrübesi üst düzeyde olan bir isim. Trabzon’un turizmine,ulaşımına katkı sağlayacak bir isim.Vatandaşımızdan Belediye Başkanımızın ardında durmasını bekliyorum. Kısa zamanda bir şeylerin değişmesini beklememelerini tavsiye ediyorum.Kısa ve orta vadede çok güzel şeyler olacak.Sayın Zorluoğlu’nun turizmle ilgili değerlendirmelerini ve adımlarını ilgiyle izliyorum. Santa Harabeleri’nin turizme katkısının konuşmadan öteye geçmediğini görüyoruz. Başta SayınZorluoğlu olmak üzere milletvekillerimize,bakanlarımıza Santa konusunda çağrıda bulunuyorum.Santa bir hazinedir.Trabzon’un kurtuluşudur. Turizmle ilgili başka önerileriniz var mı? Trabzon’da yaz mevsiminde istenilen oranda turizm hareketliliği oluyor. Ancak bu kısa sürüyor. Daha çok 3 ayda bitiyor.Bunun geliştirilmesi için kış turizmine,kültür turizmine, yayla turizmine ağırlık verilmeli. Bunlar da lafta kalmamalı. Otel konusunda Avrupa standartlarını yakaladık.Trabzon şehrine önemli katkılar sağlıyor. Turizm konusunda bir master plan yapılmalı. Yeni turizm alanları açılmalı. Buna bir örnek de Santa Harabeleri’dir. Turizmle devam edelim, Dipsiz Göl konusunda ne düşünüyorsunuz? Orayı bilen ve bizzat birçok kez oraya giden biriyim. Orayı bir hiç uğruna yok etmeye çalıştılar. Bir deli kuyuya taş attı, 40 kişi çıkaramadı.Dipsiz Göl’de olan budur. Maalesef yazık oldu. İnşallah düzeltir ve bu durumu olumlu yöne çevirebiliriz. Önümüzdeki süreçte bir siyaset düşünceniz var mı? Şu anda işlerimle ilgileniyorum.Bir siyasî düşüncem yok.İlçemde, ilimde yatırım yapmayı düşünüyorum. Önümüzdeki günlerin nelere gebe olduğunu Allah biliyor. Son sözünüz nedir? Ülke bizim, il bizim, ilçe bizim.Biz üzerime düşeni yapacağız.Ondan sonra da başkasının yaptığını eleştirmeye kalkacağız.Bu şehirde bizim çocuklarımız, torunlarımızyaşayacak.