Faturada tasarruf ettirecek öneriler

Faturada tasarruf ettirecek öneriler

Havalar soğudu soba, klima ve kombiler yandı. Elektrik ve doğalgaz faturalarında kötü sürprizle karşılaşmamak için Prof. Dr. Hepbaşlı, vatandaşlara enerji tasarrufu için önerilerde bulundu

Hafta başından itibaren yağmur, fırtına ve birçok kentte de kar yağışıyla birlikte soğuğun iyice etkisini göstermesi, konutlardaki ısıtma harcamalarındaki artışı da beraberinde getirdi. Türkiye'de tüketilen enerjinin büyük bir kısmının konutlardaki ısıtma ve soğutma harcamalarına gittiğini belirten Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, enerji verimliğinin ve bilinçli tüketimin en büyük tasarruf etme yöntemi olduğunu vurguladı.

SOBA YERINE KLIMA
Enerjide tasarruf için hane halkının alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini belirten Hepbaşlı, "Elektrik, doğalgaz, kömür kullanılan konutlarda, yakıt türü ne olursa olsun ısı tasarrufunu sağlamak için öncelikle yalıtımın sağlanması gerekiyor. Yapılan hesaplamalar, yalıtım, bilinçli ve doğru ısı kaynakları kullanımı gibi yöntemlerle enerji verimliliğine gereken önemi gösterdiğimiz takdirde, enerji harcamalarımızda en az yüzde 20-30 oranında tasarruf olacağını gösteriyor" dedi. Prof. Dr. Hepbaşlı, "Klima pahalı gibi görünebilir, ancak ödeyeceğiniz faturayı düşündüğünüzde uzun sürede elektrikli ısıtıcıya göre hem kendini amorti edecektir hem de elektriğinin büyük kısmını ithal kaynaklarla üreten ülkemizde enerji verimliliği için çok önemli" diye konuştu.

Bunları yapan kazanıyor
 Bina mantolaması ve duvar izolasyonu.
 Evdeki radyatörler iptal edilmemeli.
 Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli.
 Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı.
 Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli.