Fındık fiyatı açıklaması

Fındık fiyatı açıklaması

Dünkü köşemizde fındık taban fiyatıyla ilgili yaptığımız yoruma ciddi eleştiri aldık.

“Üreticinin elinde fındık kalmamış olsa bile, bu fiyat gelecek yıl için barem olabilir. Fiyatın bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmış olması önemliydi. Karadeniz lobisinin gücünü gösterdi” biçimindeki yorumumuzun gerçeklerden uzak olduğu ifade edildi.

***

Fındık meselesini en iyi bilenlerden birisi olduğuna inandığımız işadamının yorumu şöyleydi: “Öncelikle söylemeliyim ki, fiyatın Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanması yanlıştı. Bu açıklama Karadeniz lobisi tarafından yapılan girişimlerden ötürü yapılmadı. Cemal Enginyurt’u susturmak için yapıldı. Gelelim fiyat meselesine. İki yanlış oluştu:

1- Üreticinin %70’i fındığını zaten ucuz fiyata satmıştı. Siz şimdi bu saatte fiyat açıklayarak kimi korumuş oldunuz? Fındıktan gelecek paraya ihtiyacı olmadığı için elinde tutan üreticiyi!..

Peki, ucuza satan üreticinin tepkisi ne olacak? ‘Üreticiden tepki almayalım’ gerekçesiyle yaptığınız bir açıklama, %70’in tepkisine neden oldu. Onların zararı ne olacak? Fındığını ucuza satmak zorunda kalan üreticilerin hayal kırıklığını düşünebiliyor musunuz? Buraya kadar üreticinin durumunu anlattık.

2- İhracatçı satacağı fındıkla ilgili bütün bağlantılarını bitirdi. Bugüne kadar bankalardan döviz cinsinden kredi kullanmasına izin verilmeyen ihracatçı, öyle ya da böyle bağlantılarını bitirdi. Ama siz, bağlantıları bitmiş fındığa bu saatte fiyat açıklıyorsunuz. O ihracatçı şimdi ne yapacak?

Halbuki en başından ihracatçının önü açılsaydı, ihracatçılarımız fındık alabilselerdi zaten fiyat yükselecekti. Bugün yapılanla, zaten zor durumdaki ihracatçımız daha da zora girdi.”

Bizim yorumumuzdan tamamen farklı olan bu analize saygı duyuyoruz. Ve görüyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın fındık fiyatı açıklaması ne üreticiye yaradı ne ihracatçıya... Aksine iki kesim de tepkili...

***

Trabzon’da görev yapan valilerle ilgili ilginç bir gerçek tartışılıyor.

Trabzon’da görev yapan valilerin son 20 yılda hemen tamamı merkeze alındı. Yalnızca Nuri Okutan Trabzon’dan daha büyük bir kente atanmıştı.

Trabzon’dan Şanlıurfa’ya atanan Okutan, daha sonra merkeze alınacaktı. Böyle bir tablo nasıl yorumlanmalı? Artvin, Rize, Giresun, Gümüşhane ve hatta Samsun’da valilik yapanlar daha iyi yerlere atanırken Trabzon valileri neden hep merkeze çekiliyor. Detaylı bir inceleme isteyen konuya biz sıradan bir cevap verelim... Trabzon zor şehir ve valiler başarılı olamıyor. Bir diğer ifadeyle, insan öğüten şehir valileri de öğütüyor.

***

AK Parti için seçim süreci 5 Kasım’da başlıyor. Teşkilattan istifa edecek olan isimler ise istifalarını 1 Aralık’tan itibaren verecekler. Ya da yerlerinde oturacaklar. Buna daha önce adaylık hesapları yapan AK Parti İl Başkanı Haydar Revi de dahil. Revi, aday yapılmayacağı için istifa edemiyor.

Bu gerçek böyle iken, Haydar Bey şimdilerde, “Ben aday olmadım ki!” diyormuş. Yani Genel Merkezden onay çıkmayınca, “Ben zaten adaylık düşünmedim ki” diyormuş. Halbuki 61 saat haber sitesiyle başlayan atak, Son Nokta ve Karadeniz gazetelerinde zirve yaptı. Revi gazete gazete dolaşıp kulis attı. Adaylıkta kararlı olduğunu açıkladı. Ancak Genel Merkez Revi’nin seçimi alacak olsa bile Trabzon için en iyi aday olmadığına karar verdi. Bize göre Revi yanlış ata oynadı. Revi Ortahisar’da ısrarcı olacaktı. Geçen dönem çok istediği Ortahisar başkanlığına bu dönem kavuşabilirdi!.. Büyükşehir hayali kurarak çıtayı yükseltti.