MUHTARLIK SEÇİMLERİNDE ÖRNEK MAHALLE!

MUHTARLIK SEÇİMLERİNDE ÖRNEK MAHALLE!

BENCE

NEDİM MOLLAVEİSOĞLU

MUHTARLIK SEÇİMLERİNDE ÖRNEK MAHALLE!

YENİMAHALLE(GOCABA)

Yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı. Belediyeleri yönetecek kadroları seçmek için sandık başına gideceğiz. Bir de muhtarlık seçimi için oy kullanacağız. Bakıyorum de her mahallede hemen hemen 3-5 hatta 7 aday var. Öyle ki 500-600 seçmeni olan mahallede bile iki üç aday var.

Burada bir mahalleye dikkat çekmek istiyorum. Muhtarlık seçimlerine tek adayla giden tek mahalle var o da Yenimahalle (Gocaba). Ülke genelinde bir beka meselesi var. Ülkenin bekası için var olan iktidarın desteklenmesi isteniyor. Yenimahalle halkına sorduk. “ Neden tek adayla seçime gidiyorsunuz?”. Aldığımız cevap hayli ilginç, oldukça da düşündürücüydü.

“Bizim mahallenin seçmen sayısı 527. Biz aileler arasındaki sevgi bağlarının kopmaması, var olan samimiyetin yok olmaması, ayrıştırmanın yaşanmaması ,huzur ve istikrarın korunması için böyle bir karar aldık. Birileri bunu beka meselesi  olarak yorumlayabilir. Ama bizim beka meselesi diye bir sorunumuz yok. Biz mahalle halkı olarak kardeşçe ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı içinde hayatımıza devam etmek istiyoruz. Kutuplaşmadan, ötekileştirmeden, kavgadan bıktık. Bu yüzden mahallemizin ileri gelenleri ile yaptığımız istişare sonucu böyle bir karar aldık. Bunun tüm ülkemize örnek olmasını istedik”.

Bu uygulamanın ve düşüncenin diğer mahallelere örnek olması dileğiyle mahalle sakinlerini yürükten tebrik ediyorum.

Arsin’de basın sorumluluğunu üslendiğim bir partinin seçim çalışmalarını izlerken köy köy mahalle mahalle geziyorum. Bir çok mahallede birden fazla muhtar adayı var. Her aday kendince çalışma yapıyor. Adayların en büyük sıkıntısı ise Arsin Belediye başkan adaylarının sıkı markajı altında olmaları. Ama bu güne kadar demokratik bir şekilde yarışın devam etmesi Arsin adına oldukça sevindirici. Kutlamak gerek.