Nedim Mollaveisoğlu Yazdı, Bizim de suçumuz var

Nedim Mollaveisoğlu Yazdı, Bizim de suçumuz var

BENCE
NEDİM MOLLAVEİSOĞLU

Geçen hafta ‘Arsin, kasaba görüntüsünden ve yaşantısından kurtulmalı’ başlıklı bir yazı kaleme aldım. Ne yalan söyleyeyim böyle büyük ve olumlu tepki beklemiyordum. Binlerce kişi yazımın altına imza atmaya hazır olduklarını, gerek sahsıma gerekse de sosyal medya hesaplarından dile getirdiler.
Oysa bir Arsin’li olarak duygularımı dile getirmiştim.
Ununu elemiş, eleğini asmış biri olarak özgürce, ilçem ile ilgili olması ve olmaması gerekenleri sizlerle paylaşmıştım.
Beni tanıyanlar bilirler. Hiç bir konuda asla fanatik olmadım. Fanatik olmayı da hiç sevmem. Bu, sporda da böyledir siyasette de. Doğruları öven ama yanlışları da yeren bir düşünce tarzım vardır. Bu nedenle özellikle de övülmeyi bekleyenler tarafından fazla sevilmem.
Sanırım Arsin’li olarak Trabzon’da gazetecilik yapan 15 kişi varız. Hepimizin düşüncesi farklı olabilir ama birbirimize karşı saygıda kusur etmemeye özen gösteririz. Ancak konu Arsin olunca birlikte hareket ettiğimizi söyleyemem. Bu nedenle de Arsin yıllardır çok şey kaybetmiştir. Hatta bir hafta önceki yazımın başlığı olan ‘Arsin, kasaba görüntüsünden ve yaşantısından kurtulmalı’ benzetmesinde biz gazetecilerin de payı vardır diye düşünüyorum.
Çünkü bizler hak edenlere hak ettiği değeri vermezken, etmeyenlere çeşitli nedenlerden dolayı destek verdik. Maalesef beklentisi olan bazı arkadaşlarımız çoğu zaman Arsin ilçemizin  gelişimi ve yaşantısı, hatta kazanımları yanında kayıplarını da görme konusunda kör! oldular.
Oysa basın olarak Arsin güçlü bir kadroya sahipti.
Ne biz Arsin’e yeteri kadar sahip çıkabildik ne de Arsin’li yöneticiler bizlere.
Hele yöneticiler!
Kendilerini bir yerlere taşımak için Arsin’li gazetecilerin kapısından ayrılmayanlar, amaçlarına ulaştıktan sonra o gazetecilerin patronları ile sarmaş dolaş olmuş onları her gün sayfalarında, sitelerinde yer verenlere sırtlarını dönmüşlerdir. Onlara paralı röportajlar verirken Arsin’de kendilerini adım adım takip edenlere yeterli desteği vermemişlerdir.
Hatta bunlardan biri, önünde Arsin adı olan bütün sitelerin hakkını satın alarak Arsin’deki basın sektörüne adeta ambargo uygulamıştır.
Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan olduğunda Antalya’da bütün belediye başkanlarını toplamış onlara bir konuşma yapmıştı. O konuşmanın bir bölümünde belediye başkanlarına her belediyenin basın bürosu kurma talimatını vermişti. Arsin belediyesi de bu birimi bölgemizde kurmayan belediyeler arasında yerini almıştır. 
Ben, Pelitli belediyesini kazanan Arsin’li bir başkanın yanında oluşturduğum basın biriminde çalışmaya başladım. Ama Arsin belediyesi bu birimi kurarak bir tane istihdam sağlamamıştır.
Bir yönetici her şeyi bilmeyecek, bilene görev verecek.
Arsin’de her şeyi bilen çoook yönetici var.
Bu da Arsin’e yıllardır zarar verdi.